piątek, 18 maja 2012

Jak producenci robią nas w konia?

Nawet czytanie etykiet niewiele tu pomoże. A wszystko oczywiście dla naszej wygody, dla zachowania smaku itd. Nie oni pierwsi i nie ostatni zapewne. Nie da się nie zauważyć, że ceny żywności poszły w górę. Są jednak produkty, które cen nie zmieniły? Dlaczego? A no dlatego, że zmniejszyły one swoją gramaturę. Spotkałam się już z kawą, której opakowanie zwykle 250g teraz możemy kupić jako 225g. Wielkość paczki taka sama - tylko powietrza więcej. 

Z ciastek złotokłosych korzystałam bardzo często, we wszelkich przepisach, które zawierają kruszone zbożowe ciasteczka. Paczka 215g była idealna. Akurat na spód do sernika, czy tortu. Jakie było moje zdziwienie, gdy po zmianie opakowania na tekturowe, które zawiera 6 foliowych pakiecików, gdzie w każdym znajdziemy 2 (słownie: dwa) ciastka, waga ciastek spadła do 171g. To 20% mniej czy tej samej cenie! Trzeba będzie przerzucić się na jakieś inne.

A wy z jakich ciasteczek korzystacie? Czy zauważyliście jakieś inne produkty, które po zmianie opakowania w magiczny sposób straciły też na wadze?


19 komentarzy:

 1. nabijają nas wszystkich w butelkę i niewiele możemy z tym zrobić :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mało jest towarów, które są niezastąpione. W takiej sytuacji warto rozejrzeć się za towarami innych producentów. I choć świata nie zbawimy wydaje mi się, że warto o tym głośno mówić.

   Usuń
  2. tak, to prawda, trzeba nagłaśniać i przestrzegać przed oszustami. zawsze mnie rozwalają 'promocje' czy 'super okazje' gdzie towaru jest niby o 20% więcej w opakowaniu. najczęściej jednak jest 20% więcej powietrza w paczce :p

   Usuń
 2. Spotykałam się też z tym, że np. wielka akcja promocyjna serów znanej firmy w Biedronce, fakt niższa cena, ale co za tym szło opakowanie do złudzenia przypominało to z normalnego sklepu jednak gramatura była mniejsza... tak więc warto sprawdzać i porównywać ceny. Ale warto też nie żyć jedynie sprawdzaniem:))

  OdpowiedzUsuń
 3. Przykładem takiego postępowania jest herbata Lipton. Zawsze była pakowana po 100szt. a teraz jest 80szt. A cena ta sama ;(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wczoraj widziałam "promocję" Liptona - 16zł/opakowanie. Obok stała Dilmah za 13 :D

   Usuń
 4. Aniu,

  używam często petitków, które także się zmniejszyły, albo (szczególnie do lekkiego sernika) włoskich amaretti.

  Pozdrawiam serdecznie,
  Edith

  OdpowiedzUsuń
 5. pamiętam jeszcze czasy gdy masło ważyło 250 g :), teraz trzeba uważać, bo zaczynają być kostki 170 g, tak samo z mlekiem, niby takie samo a tu niespodzianka 900ml, podobnie z sokami :/, uczyłam się kiedyś o tym ile można zmniejszyć wagę produktu tak aby klient nie zauważył, jest nawet na to jakiś wzór :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serki homogenizowane też kiedyś były 250g. Teraz są 200 a w necie już widziałam po 150g.

   Usuń
 6. To niestety powszechne praktyki.

  OdpowiedzUsuń
 7. czekolada milka - 80g :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kawa MK Cafe. Małe opakowanie to już nie standardowo 100 gram, tylko 80

  OdpowiedzUsuń
 9. to jest tzw. 'downsizing', niestety często i legalnie stosowana praktyka przez producentów żywności, mega nudne podstawy marketingu na coś się jednak przydają ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Pracuje w sklepie spożywczym gdzie wprowadzam towar do komputera coraz częściej zdarza sie ze towar który juz mamy na pólce ma inny kod kreskowy poniewaz niestety zmniejszyła sie waga, i to jest ostatnio nagminne, śmietany z 400g ma 350g czy nawet mydła ze 100g na 80-90g w tej samej cenie praktycznie. Również piekarze zamiast podwyzszac cenę chleba to odnizaja jego wage z 1 kg na 700 dag.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ptasie mleczko ma coraz mniejszą gramaturę i w kartonowym pudełeczku coraz więcej miejsca wkładki z tworzywa zajmują, a coraz mniej ptasie mleczko.

  OdpowiedzUsuń
 12. nie sądziłam, że aż taka skala jest tego zjawiska...

  OdpowiedzUsuń
 13. O rany. Nie miałam w ogóle pojęcia, że takie rzeczy się dzieją :O
  Wiedziałam tylko o tym maśle 170g bo sama je często kupuję do wypieków, z pełną świadomością, że to tylko 170g bo i tak jest najtańsze w przeliczeniu na 1 kg surowca w porównaniu z innymi masłami.
  Na inne rzeczy w ogóle nie zwracałam uwagi :(

  OdpowiedzUsuń
 14. to się nazywa ukryta inflacja

  OdpowiedzUsuń
 15. Kolejny przykład - płyn Pur do mycia naczyń - z 1 litra na 0,9 lll

  OdpowiedzUsuń