czwartek, 14 listopada 2013

Orzechowy okular

Kilka razy zdarzyło mi się kupić pyszną bułkę z orzechowym nadzieniem. Ciasto wyglądało na francuskie z nadzieniem ze zmielonych orzechów. Postanowiłam spróbować powtórzyć ten smak w domu. Ciastka wyszły rewelacyjne. Fantastyczna przekąska czy dodatek do kawy. Szybkie, łatwe, nieskomplikowane. Aromatyczne orzechowe nadzienie połączone z chrupiącym ciastem francuskim... mniam. Warte wypróbowania.


Składniki
  • 250g zmielonych orzechów (u mnie 100g laskowych, 80g włoskich i 70g ziemnych solonych)
  • 1 jajko
  • 2 łyżki śmietany 18%
  • 120g cukru
  • paczka gotowego ciasta francuskiego


Orzechy zmielić w malakserze lub użyć gotowych już zmielonych (po kilkumiesięcznej nieobecności widziałam mielone orzechy laskowe w Lidlu). Nie trzeba ich mielić na totalną pastę, fajnie jeśli będzie czuć drobne kawałeczki orzechów w gotowym ciastku. DO orzechów dodać pozostałe składniki i wymieszać. 

Ciasto rozłożyć na blacie. Na całym rozsmarować masę orzechową. Ciasto zwijać wzdłuż krótszych* boków - najpierw jeden krótszy bok zrolować do środka do połowy szerokości ciasta a następnie to samo zrobić z drugiej strony. Obie "rolady" z ciasta spotkają się na środku tworząc kształt okularu. Ostrym nożem kroić, powstały okularowy wałek, na plastry grubości mniej więcej 1cm.  Układać je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i piec w temperaturze 200stopni ok 15 minut.

Smacznego :)

*Moje okulary wyszyły małe, bo z rozpędu zrolowałam je wzdłuż dłuższych boków ciasta.

2 komentarze: